Przychodnia rodzinna ANI-MED

Serdecznie zapraszamy do skorzystania
z naszych usług od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00-20.00.

Kielanówka 35/36
35-106 RZESZÓW


Nasze usługi:

- Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej
- Opieka pediatryczna z punktem szczepień
- Gabinet zabiegowy
- Gabinet pielęgniarki środowiskowej
- Gabinety stomatologiczne
- Medycyna Pracy

Gabinet dentystyczny zapewnia profesjonalną opiekę z zakresu:

- Stomatologii zachowawczej
- Endodoncji
- Stomatologii dziecięcej
- Chirurgii stomatologicznej
- Stomatologii estetycznej
- Protetyki


Posiadamy kontrakt z NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje
bezpłatną opiekę lekarską.

Protetyka

Protetyka jest działem stomatologii zajmującym się między innymi uzupełnieniem braków zębowych, korektą kształtu, koloru zębów. Ma ona istotny wpływ na przywrócenie prawidłowego zwarcia (sposobu gryzienia), bez którego Pacjent może odczuwać bóle ze strony stawu skroniowo-żuchwowego oraz mięśni. Wśród protez wyróżniamy uzupełnienia ruchome, które można wyjąć z jamy ustnej, na przykład protezy, oraz uzupełnienia stałe typu korony, mosty, które są przymocowane do powierzchni zębów za pomocą specjalnych cementów i nie mogą być wyjmowane przez Pacjenta.

 

 

I Protezy ruchome

 

1. Proteza częściowa osiadająca akrylanowa: (Zdj. 1)

Jest to podstawowy typ protezy stosowany, kiedy pacjent nie utracił wszystkich zębów (bezzębie częściowe). Ubytki zębowe zostają zastąpione zębami akrylowymi w dobranym kolorze. Cała praca utrzymywana jest na metalowych „haczykach” na zębach Pacjenta. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Wadą tej protezy są jej dość duże rozmiary (zasięg), możliwe uczucie „pełności/ sztuczności” w jamie ustnej, nieestetyczne, widoczne metalowe „haczyki”.

 

 

 

 

2. Proteza całkowita osiadająca akrylanowa: (Zdj. 2)

Również podstawowy typ protezy stosowany, gdy Pacjent nie posiada żadnego zęba (bezzębie całkowite). Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Wady takie jak w protezie częściowej akrylowej. W zależności od stopnia zaniku wyrostka zębodołowego (dziąseł), możliwe słabe trzymanie w obrębie żuchwy.

 

 

 

 

 

 

3. Proteza szkieletowa metalowa: (Zdj. 3)

Rozwiązanie stosowane w bezzębiu częściowym (Pacjent nie utracił wszystkich zębów). Bardziej zaawansowane niż wyżej przedstawione. Protezy szkieletowe  w odróżnieniu od akrylanowych mają zmniejszoną do minimum niewygodną dla pacjenta płytę podniebienną (część spoczywającą na podniebieniu). Charakteryzuje je wytrzymałość oraz sztywność konstrukcji. Utrzymywane są przez klamry oraz trzpienie, które w zależności od warunków  mogą być bardziej lub mniej widoczne. Wady tej protezy to odczucie metalu w ustach, duża sztywność, widoczność metalowych klamer (jeżeli muszą być wykonane na zębach przednich).

 

 

 

4. Proteza szkieletowa acetalowa: (Zdj. 4, 5)

Rozwiązanie stosowane w bezzębiu częściowym (pacjent nie utracił wszystkich zębów), najbardziej zaawansowane z przedstawionych. Jest to rodzaj protezy szkieletowej wykonanej z elastycznego i wytrzymałego tworzywa. Część na podniebieniu jest zredukowana do minimum. Proteza ta utrzymywana jest za pomocą klamer, jednakże istnieje możliwość doboru ich koloru do zębów. Jest to najbardziej przyjazne z wyżej wymienionych rozwiązań dla Pacjenta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykładowy harmonogram wizyt dla wszystkich rodzajów protez:

1. Wyciski anatomiczne

2. Ustalenie wysokości zwarcia

3. Przymiarka próbnej protezy

4. Oddanie ostatecznej protezy

5. Możliwa korekta protezy

Czas wykonania protezy to około 2-3 tygodnie.

 

II Protezy stałe

1. Korony: (Zdj. 6, 7)

Korona protetyczna jest rozwiązaniem mającym na celu odtworzenia kształtu, funkcji, estetyki zniszczonej korony klinicznej (widocznej części) zęba. Proponuję Państwu prace z następujących materiałów:

 • Korona ceramiczna na podbudowie metalowej: estetyczne, trwałe i często stosowane rozwiązanie, polegające na napaleniu porcelany kolorystycznie dobranej do uzębienia, na czapeczkę metalową zamocowaną specjalnym cementem na oszlifowanym zębie (lub wkładzie koronowo-korzeniowym). Wadą tej korony to możliwe przebarwienie brzegu dziąsła, po pewnym czasie, w związku z użyciem metalowej podbudowy (czapeczki).
 • Korona pełnoceramiczna (bez metalu): lepsza estetyka niż w powyższej koronie, brak ryzyka przebarwień.
 • Korona ceramiczna na tlenku cyrkonu: najbardziej zaawansowane rozwiązanie oparte na estetycznym i bardzo wytrzymałym tlenku cyrkonu. Rozwiązanie najbardziej wytrzymałe i estetyczne (brak przebarwień, lepszy dobór koloru korony).

 

2. Mosty: (Zdj. 8)

Mosty to prace protetyczne służące do odbudowy braków zębowych w sytuacji, gdy Pacjent nie utracił wszystkich zębów.

 

UWAGA: Zarówno wykonanie koron jak i mostów wiąże się z koniecznością oszlifowania zęba/ zębów. Utratą pewnej ilości tkanki zęba koniecznej do osadzenia i przyklejenia pacy. Szlifowanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Oszlifowany kikut korony zostaje zabezpieczony wykonaną w gabinecie koroną ochronną (Pacjent nie wychodzi z kikutem zęba).

 

Przykładowy harmonogram wizyt:

 1. Pobranie wycisku pod koronę/ny ochronne, szlifowanie zębów, pobranie wycisku pod koronę/ny ostateczne, wykonanie i osadzenie koron ochronnych na cement tymczasowy
 2. Przymiarka
 3. Osadzenie ostatecznej pracy na cement tymczasowy, a po 3 miesiącach na cement ostateczny

Czas wykonania pracy około 1-2 tygodni.

 

3.  Wkład koronowo – korzeniowy: (zdjęcia patrz zakładka LECZENIE ENDODONTYCZNE)

Jest to element, którego jedna część znajduję się w kanale korzeniowym zęba (niewidocznej części zęba tkwiącej w kości) oraz widocznej w jamie ustnej części koronowej. Rozwiązanie to jest stosowane aby wzmocnić ząb po leczeniu endodontycznym (kanałowym) zwłaszcza zębów przednich. Wkłady służą również do odbudowy mocno zniszczonych zębów kiedy brak jest korony klinicznej zęba (widocznej części w jamy ustnej). Mogą również służyć jako oparcie dla korony protetycznej. Wyróżniamy następujące rodzaje wkładów:

 • z włókna szklanego w postaci pręta o różnej średnicy mocowanego na cement światłoutwardzalny. Praca wykonywana na jednej wizycie
 •  z metalu: konstrukcja sztywniejsza, wykonywana przez technika dentystycznego. Wymaga dwóch wizyt:
  1. Pobranie wycisku
  2. Osadzenie i zacementowanie wkładu

 

UWAGA: Wkłady koronowo-korzeniowe można stosować tylko w zębach wyleczonych endodontycznie