Przychodnia rodzinna ANI-MED

Serdecznie zapraszamy do skorzystania
z naszych usług od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00-20.00.

Kielanówka 35/36
35-106 RZESZÓW


Nasze usługi:

- Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej
- Opieka pediatryczna z punktem szczepień
- Gabinet zabiegowy
- Gabinet pielęgniarki środowiskowej
- Gabinety stomatologiczne
- Medycyna Pracy

Gabinet dentystyczny zapewnia profesjonalną opiekę z zakresu:

- Stomatologii zachowawczej
- Endodoncji
- Stomatologii dziecięcej
- Chirurgii stomatologicznej
- Stomatologii estetycznej
- Protetyki


Posiadamy kontrakt z NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje
bezpłatną opiekę lekarską.

Stomatologia zachowawcza

 

Leczenie próchnicy oraz wad estetycznych zębów

Stomatologia zachowawcza jest działem stomatologii zajmującym się zapobieganiem próchnicy oraz leczeniu już powstałych ubytków próchnicowych. W swojej praktyce stosuję wyłącznie materiały estetyczne, kolorystycznie jak najbardziej zbliżone do naturalnego koloru zęba, w tym materiały światłoutwardzalne (Zdj. 1). Dzięki zastosowaniu najnowszych technik oraz znieczuleń bezpiecznych dla zdrowia Pacjenta, potrafię uczynić wizytę praktycznie bezbolesną. W swoim gabinecie zajmuję się leczeniem każdego stopnia zaawansowania próchnicy jak również odbudową zębów złamanych, korektą wad estetycznych. Za każdym razem uzyskacie Państwo ode mnie plan leczenia razem z objaśnieniami. Z przyjemnością odpowiem na każde pytanie i wątpliwości.

 

Budowa zęba (Ryc. 1): Ząb zbudowany jest z części widocznej w jamie ustnej czyli korony, oraz niewidocznej, tkwiącej w dziąśle i kości, czyli korzenia zęba.

W koronie zęba wyróżniamy trzy warstwy:

  • szkliwo – zewnętrzną warstwę, najtwardszą
  • zębinę – warstwę środkową
  • miazgę – warstwę wewnętrzną, znajdującą się zarówno w koronie (komora)  jak i w korzeniu (kanałach) zęba. Zawiera nerwy oraz naczynia krwionośne (w zębach jest krew).

 

Ryc. 1: Schemat budowy zęba oraz etapy powstawania próchnicy zębów

 

 

Etapy rozwoju próchnicy zębów Ryc. 1:

1. Próchnica powierzchowna – początkowy etap choroby obejmujący całe szkliwo oraz powierzchowną warstwę zębiny. Na tym etapie leczenie jest praktycznie bezbolesne i najmniej uciążliwe dla Pacjenta. W tym przypadku proponuję wypełnienie „małe”.

 

2. Próchnica średnia – obejmuje zasięgiem całe szkliwo oraz do 2/3 grubości zębiny. Ząb może dawać objawy w postaci sporadycznej tkliwości na zimno, słodycze. Leczenie może wiązać się z bólem o średnim nasileniu (może wymagać użycia znieczulenia). Wymagane założenie podkładu pobudzającego ząb do regeneracji oraz wypełnienia „średniego” .

 

3. Próchnica głęboka – obecność rozległego i głębokiego ubytku sięgającego do miazgi zęba (nerwu i naczyń krwionośnych). Objawy są bardziej nasilone niż powyższe, może pojawić się okresowy ból samoistny, wzmożona reakcja na ciepło/zimno. Leczenie bolesne (konieczne znieczulenie). Może być uciążliwe dla Pacjenta. Wymaga stosowania optrunków oraz wypełnienia „dużego”.

UWAGA!!!  DUŻE RYZYKO ZAINFEKOWANIA MIAZGI PRZEZ BAKTERIE I KONIECZNOŚCI LECZENIA ENDODONTYCZNEGO (KANAŁOWEGO)                                                                                                                                                   

4. Próchnica głęboka (nieodwracalne zapalenie/martwica miazgi) – obecność głębokiego i rozległego ubytku próchnicowego, który doprowadził do stanu zapalnego/martwicy nerwu.  Opcją leczenia jest tutaj leczenie endodontyczne (kanałowe – patrz zakładka LECZENIE ENDODONTYCZNE) lub usunięcie zęba.